Film Emcek

Historie rodzinne

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 4 marca, 2023 r. Historie rodzinne - plakat

„Historie rodzinne” to kanadyjski film dokumentalny, wyreżyserowany przez Sarah Polley. Swoją premierę miał w 2012 roku na festiwalu w Wenecji i zdobył nagrodę między innymi od Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Nowego Jorku i Los Angeles oraz Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (statuetka WGA za najlepszy scenariusz). Trafił też do dziesiątki najlepszych kanadyjskich filmów wszechczasów.

Reżyserka „Historii” jest jednocześnie detektywem, bo cały film to próba odkrycia rodzinnego sekretu. Historia toczy się wokół rodziców Sarah, Michaela i Diane Polley. Reżyserka rozmawia między innymi ze swoim rodzeństwem, krewnymi, bliskimi znajomymi rodziców, a te współczesne rozmowy przeplatają się z archiwalnymi nagraniami z domowej biblioteczki, na których zarejestrowano wiele rodzinnych wydarzeń.

Praca nad filmem zajęła aż pięć lat. W tym czasie reżyserka spotykała się z wieloma osobami, które doskonale znały rodzinny sekret, jednak nie zdecydowały się go wyjawić. Sarah Polley dochodzi ostatecznie do prawdy, że jej biologicznym ojcem nie jest Michael, tylko kanadyjski producent filmowy Harry Gulkin. Po tym, jak uporała się z bolesnym sekretem, reżyserka postanawia opowiedzieć całą historię ze swojej perspektywy.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!