Film Emcek

Serafina

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 19 września, 2023 r. Plakat do filmu Serafina

„Serafina” to film z 2008 roku, produkcji francusko-belgijskiej. Scenariusz do filmu napisali Martin Provost i Marc Abdelnour – Provost odpowiada także za reżyserię dramatu. Obraz został uhonorowany Cezarem za najlepszy film 2009 roku, francuską nagrodę filmową otrzymała także odtwórczyni głównej roli Yolande Moreau.

Tytułowa Serafina jest prostą kobietą, która niemal całe swoje życie pracowała jak służąca. Historia filmu zaczyna się w momencie, gdy jako pani w średnim wieku podejmuje one pracę u Wilhelma Uhde (Ulrich Tukur), niemieckiego kolekcjonera sztuki. Dostrzega on pewnego dnia niezwykłe prace swojej gosposi, lecz ona nie traktuje początkowo jego pochwał poważnie. Serafina, przekonana, że jako zwykła gospodyni nie może mieć wielkiego talentu, woli trzymać swoje prace w sekrecie, ale daje się w końcu przekonać do przedstawienia własnej sztuki szerszej publiczności.

Niestety, w 1914 roku wybucha wojna i Uhde musi uciekać z Francji do Niemiec, co nie zniechęca Serafiny do kontynuowania pracy twórczej. Po wojnie znowu się spotykają i zgodnie z wcześniejszą obietnicą, Wilhelm bierze ją pod swoje skrzydła. Finansowy i artystyczny sukces okazuje się jednak zbyt przytłaczający dla Serafiny.

Ocena artykułu
3.5/5 (głosów: 2)