Film Emcek

Konkursy filmowe

Na co dzień zderzamy się z wieloma formami filmowymi, których jest po prostu mnóstwo. Z tego względu, co jakiś czas, tworzone są konkursy filmowe nie tylko w naszym kraju, ale i poza jego granicami. Filmy to dziedzina sztuki, która doceniana jest przez ogromną ilość osób. 

Rodzaje konkursów filmowych

Formy filmowe są różnorodne, dzięki czemu realizowane są przeróżne konkursy im poświęcone. Najczęściej wydarzenia te nazywane są:

  • Festiwalami filmowymi – najczęściej ich charakter jest międzynarodowy i dotyka wielu różnych dzieł, m.in. reportaży, dokumentów, dzieł krótko- i pełnometrażowych, a także filmów fabularnych.
  • Konkursami tematycznymi lub gatunkowymi – dotykają konkretnej sztuki filmowej np. horrorów, sensacji, dokumentów czy fantasy. 
  • Konkursami filmów artystycznych – tworzone są ze względu na autorów filmów eksperymentalnych, które nie do końca wpisują się w standardy tradycyjnej sztuki filmowej.
  • Konkursami filmów niezależnych – podobnie, jak w przypadku filmów artystycznych, konkurs dotyczy dzieł tworzonych poza kanonem standardowej sztuki filmowej.
  • Konkursami filmów amatorskich – często dotyczą filmów krótkometrażowych, a ich twórcami mogą być osoby w różnym wieku.
  • Konkursami scenariuszowymi – poświęconymi dla twórców filmowych scenariuszy.
  • Konkursami promocyjnymi – dotyczą zareklamowania produktu, marki lub innych zagadnień. 

Największe konkursy filmowe w Polsce i za granicą

Pierwszym konkursem filmowym, który odbędzie się na terenie Polski jest Krakowski Festiwal Filmowy trwający od 28 maja do 4 czerwca 2023. W jego ramach zostaną zorganizowane takie konkursy jak: konkurs filmów dokumentalnych, krótkometrażowych, DocFilmMusic, konkurs polski. Do wydarzenia mogą przystąpić twórcy filmów, które nie ujrzały światła dziennego. 

Drugim konkursem filmowym, o którym warto wspomnieć, jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE, który przyjmuje dzieła filmowe animowane zaprojektowane w dowolnej technice. Filmy nie mogą trwać dłużej niż 30 minut. Zgłoszenia zbierane są do 20 listopada 2022 roku.

W 2022 roku odbył się jeden z ważniejszych festiwali filmowych – Millennium Docs Against Gravity, podczas którego zorganizowano również konkurs filmowy w dziedzinie psychologii, relacji i samoświadomości. Podczas wydarzenia wręczono aż 22 nagrody filmowe. 

Corocznie odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych – ANIMATOR. Podczas 7 festiwalowych dni publiczność mogła obejrzeć ponad 300 filmów z całego świata. Wydarzenie zostało objęte konkursem dotyczącym filmów krótkometrażowych. Nagrodę otrzymały 3 dzieła. Nagrody zostały przydzielone również za animowane filmy pełnometrażowe, animowane seriale i polskie filmy animowane. 

Konkursy filmowe organizowane są również w ramach Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty. W roku 2022 do konkursu mogli zgłaszać się twórcy filmów dokumentalnych, animowanych, fabularnych, eksperymentalnych i innowacji wizualnych. Dostarczone filmy nie mogły być wyświetlane nigdzie indziej. W ramach konkursu przyznano dwie nagrody – Grand Prix dla reżysera najlepiej ocenionego filmu, jak i Nagrodę Publiczności za film najwyżej oceniony przez publiczność.

Jednym z najpopularniejszych festiwali organizowanych poza granicami Polski, jest festiwal w Cannes. Podczas wydarzenia przyznawane są nagrody główne za najlepszy film oraz dodatkowe wyróżnienia za filmy krótko- i pełnometrażowe. W całej historii festiwalu, na Złotą Palmę zasłużyliśmy dwa razy – za dzieło “Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy i “Pianista” Romana Polańskiego.