Film Emcek

Festiwale filmowe

Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem kina, z pewnością do gustu przypadną Ci festiwale filmowe. Cieszą się one ogromną popularnością na przestrzeni kilkudziesięciu lat, wciąż przyciągając nową rzeszę fanów. Dlaczego warto brać udział w Festiwalach Filmowych i czym one właściwie są? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.

Trwa nagranie filmu Żródło: Donald Tong / Pexels

Czym jest Festiwal Filmowy?

Festiwale Filmowe przyciągają fanów różnego rodzaju kina, ale łączy je jedno – to właśnie podczas tego wydarzenia możesz obejrzeć filmy, które nie zostaną nigdy wyświetlone w polskich kinach. Dodatkowo podczas takich imprez, możesz poznać twórców tych dzieł, a nawet wziąć udział w panelu dyskusyjnym. 

Największe Festiwale Filmowe w Polsce

Poniżej znajdziesz listę największych, organizowanych w ostatnich latach, Festiwali Filmowych polskich, ale i międzynarodowych.

Off Camera

Festiwal Filmowy Off Camera organizowany jest od 2008 roku i przedstawia kino niezależne. Głównym celem tego wydarzenia jest pomoc początkującym reżyserom filmowym. Podczas Festiwalu finaliście wręczana jest Krakowska Nagroda Filmowa. Oprócz 100 filmów, które są wyświetlane podczas Off Camera, organizowane są także dyskusje, warsztaty i spotkania z twórcami filmów.

Transatlantyk Festival

Podczas Transatlantyku wyświetlane są nie tylko filmy, ale i przedstawiane są dzieła muzyczne. Główną cechą tego Festiwalu są pokazy tematyczne poświęcone m.in. różnym krajom, czy problemom globalnym. Przedstawiane jest kino kulinarne, plenerowe, a także organizowane są imprezy teatralne, dyskusje, koncerty i warsztaty. Oprócz tego przeprowadzane są konkursy dla młodych kompozytorów. Organizatorem i twórcą Transatlantyku jest Jan A. P. Kaczmarek, laureat Oscara i znany, polski kompozytor.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty

Festiwal ten organizowany jest od ponad 20 lat. Podczas wydarzenia prezentowane są odważne filmy artystyczne tworzone przez osoby szukające niekonwencjonalnych rozwiązań. Aktualnie Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty jest jednym z największych takich wydarzeń w Polsce. Podczas niego wyświetlanych jest ponad 100 filmów o zróżnicowanej tematyce, a także organizowanych jest wiele konkursów m.in. europejskich filmów krótkometrażowych. O tym, który film wygrywa, decyduje zebrana publiczność.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Jeden ze starszych festiwali na polskiej ziemi. Odbywa się od 1974 roku. Wiele osób uważa, że jest to jeden z najważniejszych festiwali filmowych organizowanych w Polsce. Wyświetlane są podczas niego polskie filmy fabularne, za które można uzyskać Wielką Nagrodę Złotych Lwów. Szansę na pokazanie swojego filmu mają również młodzi twórcy, ale i twórcy niezależni. Podczas imprezy organizowanych jest wiele debat i konferencji na temat przyszłości polskiej kinematografii.

Millennium Docs Against Gravity Film Festiwal

Jeden z międzynarodowych festiwali filmowych organizowanych również w Polsce. Podczas wydarzenia ukazywane są pełnometrażowe filmy z całego globu. W trakcie Festiwalu przyznawanych jest 11 nagród, w tym za najlepszy film muzyczny i ekologiczny. Oprócz tego można wziąć udział w rozmowach z twórcami dzieł, a także w Akademii Dokumentalnej, w której zawarte są wykłady dla widzów i nauczycieli.

We Are One – największy Festiwal Filmowy na świecie

W 2020 roku odbył się jeden z największych Festiwali Filmowych na świecie – We Are One. Powstał w ramach połączenia festiwalu w Cannes, Berlinale, Sundance, BFI, Tribeca i wielu innych, słynnych festiwali na świecie. Łącznie wydarzenie to połączyło ze sobą ponad 20 partnerów z całego świata. Podczas Festiwalu wyświetlono filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe, a także zachęcano do wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych z zaproszonymi gośćmi. 

Najstarszym, odbywającym się w Polsce festiwalem filmowym jest Krakowski Festiwal Filmowy, który swoją działalność rozpoczął w 1961 roku. Podczas niego prezentowane są filmu krótkometrażowe i dokumentalne.