Film Emcek

Kobieta w PRL-u

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 7 marca, 2023 r. Plakat do filmu Kobieta w PRL-u

„Propaganda PRL-u. Kobieta w PRL-u” to dokument produkcji polskiej, z 2006 roku. Zawiera wiele archiwalnych materiałów propagandowych Polskiej Kroniki Filmowej, głównie z lat 50-tych i 60-tych. Motywem przewodnim filmu jest Dzień Kobiet i jego szczególny sposób obchodzenia w czasach PRL-u, a tłem dla całej opowieści jest specjalnie z tej okazji skomponowana piosenka w wykonaniu Jacka Fedorowicza.

Głównymi bohaterkami dokumentu są kobiety pracujące. Film pokazuje, jak w tym czasie próbowano pogodzić dwie role ówczesnych kobiet – pracownika oraz opiekunki domowego ogniska. Filmowane kobiety opowiadają o trudach związanych z prowadzeniem domu, ale też są przedstawiane przy bardzo nietypowych jak na tamte czasy zajęciach – możemy między innymi śledzić losy kobiet traktorzystek, górniczek, pracownic zatrudnionych w przemyśle ciężkim albo budownictwie. Z dokumentu dowiadujemy się także, jakie kanony piękna obowiązywały w latach 50-tych i jak kobiety dbały o swoją urodę.

Film w żartobliwy sposób pokazuje też wady mężczyzn oraz małżeńskie problemy wielu par – o swoich żonach w dokumencie wypowiadają się między innymi Jerzy Antczak, Jerzy Kawalerowicz, Wojciech Zabłocki, Andrzej Kurylewicz.

Ocena artykułu
4.5/5 (głosów: 2)