Film Emcek

Kiedy walczą słonie

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 4 marca, 2023 r. Plakat Kiedy walczą słonie

„Kiedy walczą słonie” jest filmem dokumentalnym, który powstał dzięki współpracy amerykańsko-kanadyjsko-rwandyjskiej. Film miał swoją premierę latem 2015 roku, na festiwalu filmowym w Edynburgu. Reżyserem i scenarzystą dokumentu jest Mike Ramsdell. W oryginalnej wersji narratorką filmu jest amerykańska aktorka Robin Wright.

W filmie przedstawiona jest sytuacja gospodarcza i polityczna Demokratycznej Republiki Kongo. Jest to kraj niezwykle bogaty w różnego rodzaju surowce naturalne, pożądane szczególnie przez producentów elektroniki użytkowej – właśnie w DR Kongo znajdują się jedne z największych na świecie złóż miedzi oraz koltanu. Te bogactwa nie przysłużyły się jednak do rozwoju Kongo oraz poprawy bytu jego mieszkańców, bo niemal cały zysk z wydobywania minerałów trafia w ręce zachodnich korporacji oraz miejscowych, skorumpowanych polityków.

Dokument opowiada o wojnie domowej, jaka toczy się – z krótkimi przerwami – już od 1996 roku. Walka o zasoby kosztowała już życie ponad pięciu milionów ludzi i określana jest często najkrwawszym konfliktem zbrojnym od czasów drugiej wojny światowej.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!