Film Emcek

Kobieta z piątej dzielnicy

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 13 kwietnia, 2023 r. Kobieta z piątej dzielnicy - plakat do filmu

„Kobieta z piątej dzielnicy” to dramat produkcji polsko-francusko-brytyjskiej, z 2011 roku. Jego reżyserem jest Paweł Pawlikowski, znany między innymi z takich obrazów jak „Ida” czy „Zimna wojna”. Scenariusz do filmu powstał na podstawie powieści Douglasa Kennedy’ego pod tym samym tytułem. „Kobietę…” po raz pierwszy pokazano szerokiej publiczności na festiwalu filmowym w Toronto.

Bohaterem filmu jest amerykański pisarz i wykładowca Tom Ricks, grany przez Ethana Hawke. Ricks przyjeżdża do Paryża z nadzieją, że uda mu się naprawić relacje z byłą żoną i małą córką. Już pierwszego dnia Tom zostaje okradziony, co zmusza go do przyjęcia podejrzanej pracy u szefa lokalnego gangu (Samir Guesmi) prowadzącego hostel. Tom podczas swojej nocnej pracy próbuje napisać kolejną powieść, ale bez powodzenia.

Na przyjęciu dla pisarzy poznaje tajemniczą Margit (Kristin Scott Tomas), z którą nawiązuje romans. Para spotyka się w apartamencie w piątej dzielnicy, dwa razy w tygodniu, punktualnie o 17-tej, a najważniejszą zasadą, której Tom musi się trzymać, jest brak pytań o przeszłość i obecną pracę Margit. W międzyczasie Tom nawiązuje też bliższą znajomość z hostelową kelnerką Anią, graną przez Joannę Kulig. Niedługo potem ginie sąsiad Toma, a Ania okazuje się być żoną Sezera, co mocno komplikuje życiową sytuację pisarza.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)