Film Emcek

Wszystkie rządy kłamią

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 5 marca, 2023 r. Plakat Wszystkie rządy kłamią

Mający swoją premierę w 2016 roku kanadyjski dokument „Wszystkie rządy kłamią” został zadedykowany Isidorowi Feinsteinowi Stone’owi, czyli dziennikarzowi, który niemal całe swoje życie poświęcił demaskowaniu kłamstw wygłaszanych przez polityków. Reżyserem filmu jest Fred Peabody, laureat wielu nagród, między innymi Emmy za głośny dokument o ratowaniu dzikich koni skazanych na zagładę.

Film opowiada o tym, jak światowe rządy w coraz większym stopniu ulegają wpływom potężnych korporacji. Manipulowanie opinią publiczną dotyczy nie tylko fałszowania danych, ale też prób kompromitacji dziennikarzy starających się opisać te nielegalne działania polityków i lobbystów. Ważną część dokumentu stanowi analiza działań wojennych, które zazwyczaj okazują się wyłącznie polityką i chęcią zaspokojenia interesów tych najbardziej wpływowych grup społecznych.

W dokumencie wypowiada się wielu cenionych ze swojej niezależności dziennikarzy: Amy Goodman, Glenn Greenwald, Jeremy Scahill. Można też posłuchać, co o politykach twierdzą niezależni twórcy pokroju Michaela Moore’a czy cenieni intelektualiści jak Noam Chomsky.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!