Film Emcek

Sufrażystka

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 4 marca, 2023 r. Sufrażystka plakat

„Sufrażystka” to dramat obyczajowy produkcji brytyjskiej. Wyreżyserowała go Sarah Gavron, a scenariusz to dzieło Abi Morgan. Premiera filmu miała miejsce w październiku 2015 roku, podczas londyńskiego festiwalu filmowego. Jest to pierwszy film fabularny, do którego zdjęcia nakręcono w oryginalnym budynku Pałacu Westminsterskiego.

Film opowiada o ruchu brytyjskich sufrażystek, które na początku XX wieku walczyły o prawa kobiet. Jedną z bohaterek jest Maud Watts, pracownica pralni – w tej roli Carey Mulligan. Maud przez przypadek trafia w sam środek protestów, w które zaangażowana okazuje się jedna z jej współpracowniczek – Violet Miller (Anne-Marie Duff). Maud zaczyna się poważniej interesować się działaniami sufrażystek i przystępuje do ich ruchu, co kończy się dla niej więzieniem i publicznym napiętnowaniem.

Od tej pory na zebrania chodzi w tajemnicy, a podczas jednego z nich udaje się jej poznać Emmeline Pankhurst (Meryl Streep), jedną z najważniejszych działaczek, poszukiwaną przez policję. Pod wpływem kolejnych wydarzeń Maud zaczyna się radykalizować, a za swoją niezłomną walkę przyjdzie jej zapłacić wyjątkowo wysoką cenę.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!