Film Emcek

Stanisław Miedziewski – portret wielokrotny

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 4 marca, 2023 r. Stanisław Miedziewski

„Stanisław Miedziewski – portret wielokrotny” to filmowa opowieść o słynnym reżyserze teatralnym. Dokument powstał w 2016 roku za sprawą Piotra Ziębakowskiego, który zajął się scenariuszem oraz reżyserią filmu. Jest to obraz produkcji polskiej, nakręcony dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”. Premiera filmu zbiegła się z obchodami 50-lecia pracy artystycznej Stanisława Miedziewskiego.

Bohater filmu przyszedł na świat w 1941 roku. W latach 70-tych studiował reżyserię w PWSFTviT w Łodzi, a choć współpracował z wieloma teatrami w całej Polsce, najbardziej związany jest z Ośrodkiem Teatralnym Rondo w Słupsku. Reżyserowane przez niego spektakle wielokrotnie były nagradzane zarówno w kraju, jak i zagranicą. Podczas swojej kariery często występował także w roli profesora, prowadząc warsztaty teatralne dla studentów z całej Europy. Za swoje dokonania został uhonorowany nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Sztuki, nagrodą specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego oraz nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

W filmie wykorzystane zostały fragmenty materiałów archiwalnych, na których zarejestrowano pracę reżysera oraz występy jego podopiecznych. Są też współczesne wypowiedzi współpracowników Stanisława Miedziewskiego.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!