Film Emcek

Prawie jak matka

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 4 marca, 2023 r. Prawie jak matka - plakat

„Prawie jak matka” to film produkcji brazylijskiej, którego światowa premiera miała miejsce w styczniu 2015 roku, na festiwalu filmowym w Sundance. Obraz trafił do selekcji Akademii Filmowej, jako brazylijski kandydat do nagrody za najlepszy film nieanglojęzyczny, ostatecznie jednak nie otrzymał nominacji do Oscara, został jednak uhonorowany na festiwalu w Berlinie, a odtwórczynie głównych otrzymały nagrodę w Sundance. Reżyserką i autorką scenariusza jest Anna Muylaert.

Główną bohaterką filmu jest Val, grana przez Reginę Casé. Pracuje ona jako gosposia w bogatej rezydencji w São Paulo i ma bliski kontakt z synem swoich pracodawców, nastoletnim Fabinho, który czuje się zaniedbywany przez rodziców, a w szczególności przez matkę. Val traktuje Fabinho niczym własnego syna, co mocno kładzie się cieniem na jej relacjach z biologiczną córką Jessicą, mieszkającą w Pernambuco pod opieką bliskich.

Pewnego dnia Jessica (Camila Márdila) przyjeżdża do São Paulo, z zamiarem dostania się na miejscowy uniwersytet. Po latach rozłąki, w trakcie których matka z córką prawie w ogóle ze sobą nie rozmawiały, obie kobiety jakoś próbują ułożyć wzajemne relacje. Jessica nie zamierza przy tym w ogóle przejmować się panującymi w rezydencji konwenansami i śmiało wygłasza swoje opinie o nierównościach klasowych. Jej obecność sporo zmienia w życiu wszystkich domowników.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!