Film Emcek

Powiedz wiośnie by nie przychodziła w tym roku

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 4 marca, 2023 r. Powiedz wiośnie by nie przychodziła w tym roku - plakat filmowy

„Powiedz wiośnie by nie przychodziła w tym roku” to poruszający dokument o wojnie w Afganistanie. Za reżyserię filmu odpowiadają Saeed Taji Farouky i Michael McEvoy, oni też są twórcami scenariusza. Obraz trafił do dystrybucji w 2015 roku i otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym na festiwalu w Berlinie, Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOXA oraz festiwalu Full Frame.

Bohaterami filmu są świadkowie i uczestnicy wojny – Afgańczycy, którym przyszło żyć w kraju ciągle targanym krwawymi konfliktami. Historia dokumentu koncentruje się wokół jednostki wojskowej Afgańskiej Armii Narodowej (AMA). Jest to jednostka stacjonująca w prowincji Helmand, bez wsparcia armii NATO. Afgańscy żołnierze pozbawieni są nie tylko militarnego wsparcia, ale też podstawowych rzeczy potrzebnych do przetrwania, co bardzo negatywnie wpływa na ich morale. W bojowej gotowości utrzymuje ich przede wszystkim żarliwa wiara.

Dokument został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków filmowych oraz publiczność. „Powiedz wiośnie by nie przychodziła w tym roku” został doceniony między innymi za całkowitą zmianę perspektywy w opowiadaniu o afgańskim konflikcie – większość filmów poświęconych walce z talibami koncentrowała się wokół amerykańskich żołnierzy i oceniała wojnę głównie z ich perspektywy.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!