Film Emcek

Ostatni w Aleppo

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 4 marca, 2023 r. Plakat Ostatni w Aleppo

„Ostatni w Aleppo” to film dokumentalny produkcji duńsko-syryjskiej, wyreżyserowany przez Ferasa Fayyada. Jego premiera miała miejsce w 2017 roku. Film był nominowany do Oscara w kategorii „najlepszy dokument”, prócz tego otrzymał wiele nagród na różnych festiwalach i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem wśród krytyków.

Dokument opowiada o pracy Białych Hełmów, jak nazywa się powszechnie Syryjską Obronę Cywilną. Jest to organizacja humanitarna, złożona z ochotników, która powstała w 2013 roku. Białe Hełmy skupiają się na pomocy medycznej, ewakuacji cywili oraz wydobywaniu rannych spod gruzów. Działają przede wszystkim na obszarach dotkniętych wojną. Główni bohaterowie filmu to Khalid, Subhi i Mahmoud, którzy zdecydowali się pozostać w zbombardowanym Aleppo i szukać pod gruzami poszkodowanych mieszkańców.

Ratownicy każdego dnia walczą nie tylko z wrogiem, ale też z własnymi wątpliwościami, czy ich obecność w zdewastowanym i bardzo niebezpiecznym mieście ma jeszcze w ogóle sens. Część dokumentu została nakręcona przez lokalnych dziennikarzy z Aleppo Media Center – w pewnym momencie ekipa filmowa nie miała już możliwości wjazdu do obleganego przez wrogów miasta. Praca Firasa Fayyada została negatywnie oceniona przez syryjski rząd, a reżysera oskarżono o szpiegostwo na rzecz obcych krajów i zamknięto w więzieniu na dziewięć miesięcy.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!