Film Emcek

Obce niebo

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 5 marca, 2023 r. Obce Niebo - plakat

„Obce niebo” to polski film, wyprodukowany we współpracy ze Szwecją. Swoją światową premierę miał w 2015 roku. Reżyserem filmu jest Dariusz Gajewski, odpowiedzialny także za „Lekcje pana Kuki”, „Warszawę” czy „Legiony”. Film zdobył nominację w konkursie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a Agnieszka Grochowska otrzymała Złote Lwy jako odtwórczyni najlepszej roli pierwszoplanowej. „Obce niebo” nagrodzono także na Off Camera.

Agnieszka Grochowska to filmowa Basia, żona Marka – w tej roli Bartłomiej Topa. Agnieszka i Marek są Polakami, ale mieszkają w Szwecji. Z powodu jednego małego kłamstwa życie młodego małżeństwa zmienia się diametralnie i tracą oni prawo do opieki nad własną, nieletnią córką. Ula trafia do rodziny zastępczej, a tłumaczenia rodziców zderzają się z obojętnością szwedzkich urzędników, w tym Anity, zagranej przez Ewę Fröling.

W swojej rozpaczliwej walce o odzyskanie dziecka Basia z Markiem chwytają się nawet tych nie do końca legalnych rozwiązań. Dwójka bohaterów musi też przy okazji uporać się ze swoimi dawnymi problemami. Scenariusz do filmu opiera się na prawdziwych wydarzeniach z udziałem polskich emigrantów.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!