Film Emcek

Niemiecki życiorys

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 5 marca, 2023 r. Niemieckie życie - plakat

Film dokumentalny „Niemiecki życiorys” to biografia Brunhilde Pomsel. Został nakręcony w 2016 roku, przez austriackich twórców: Christiana Krönesa, Floriana Weigensamera, Olafa S. Müllera i Rolanda Schrotthofera.

Film ma tylko jedną bohaterkę – jest nią Brunhilde Pomsel. W momencie nagrywania filmu Brunhilde liczyła sobie aż 105 lat, nie przeszkadzało jej to jednak w wiernym odtworzeniu wydarzeń z bardzo odległej przeszłości. Film niemal w całości bazuje tylko na wypowiedziach pani Pomsel, jest czarno-biały, w bardzo minimalistycznej scenografii. Nie pojawiają się w nim żadne dopowiedzenia z offu czy dodatkowe komentarze, od czasu do czasu dodawane są tylko zdjęcia archiwalne przedstawiające wydarzenia z omawianego okresu.

Mimo to historia Brunhilde Pomsel jest bardzo szczególna i przykuwa uwagę. Jest to bowiem opowieść kobiety, która w czasach II wojny światowej pracowała jako sekretarka Josepha Goebbelsa, czyli jednej z najważniejszych postaci odpowiedzialnych za rozwój nazizmu. Pomsel zdradza szczegóły swojej pracy, mówi o osobistym podejściu do ideologii nazistowskiej, komentuje swój pobyt w sowieckim obozie.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!