Film Emcek

Nadejdą lepsze czasy

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 4 marca, 2023 r. Plakat - Nadejdą lepsze czasy

„Nadejdą lepsze czasy” to przejmujący dokument produkcji duńsko-polskiej, którego premiera miała miejsce w grudniu 2014 roku. Za reżyserię oraz scenariusz odpowiada Hanna Polak, nominowana za swoje filmy do Oskara oraz nagrody Emmy. „Nadejdą lepsze czasy” po raz pierwszy został pokazany publiczności na największym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA, gdzie otrzymał nagrodę specjalną od jury konkursu.

Dokument opowiada o losach dziesięcioletniej dziewczynki o imieniu Julia. Jej filmowa historia zaczyna się w 2000 roku, kiedy do władzy dochodzi Władimir Putin. Julia mieszka na wysypisku śmieci Svalka znajdującym się pod Moskwą i ma tylko jedno marzenie – aby zacząć normalnie żyć. Nie jest to proste, bo teren wysypiska, wraz z jego mieszkańcami, jest odgrodzony od reszty świata i dobrze pilnowany. Julia, tak samo jak reszta ludzi, którzy trafili do tego strasznego miejsca, jest w stanie przeżyć wyłącznie dzięki temu, co uda się znaleźć w śmieciach.

Hanna Polak towarzyszy Julii i jej przyjaciołom przez 14 lat, dokumentując ich codzienność. Większość bohaterów tego filmu nie widzi już dla siebie żadnej przyszłości i choćby cienia nadziei. Julia, która na przestrzeni lat zmienia się z dziewczynki w dorastającą kobietę, nie przestaje jednak marzyć i wciąż wierzy, że uda ucieczka z piekła jest możliwa.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!