Film Emcek

Manifesto

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 5 marca, 2023 r. Manifesto - plakat do filmu

„Manifesto” to ciekawie zrealizowana, australijsko-niemiecka produkcja w reżyserii Juliana Rosefeldta. Tytuł filmu nie jest przypadkowy – każdy z 13 segmentów to oddzielny manifest, wygłaszany przez jedną osobę. Manifesty odnoszą się do różnych wydarzeń, a ich treść inspirowana jest autentycznymi deklaracjami znanych filozofów, polityków, działaczy, artystów.

Film nakręcono w zaledwie 12 dni, w grudniu 2014 roku, w Berlinie i jego okolicach. Premiera „Manifesto” miała miejsce rok później, w Australian Centre for Moving Image, w Europie pierwszy pokaz filmu zorganizowano w Berlinie. Skrócona, 90-minutowa wersja została wyświetlona podczas festiwalu filmowego w Sundance, w styczniu 2017 roku.

Każdy z segmentów „Manifesto” posiada swojego własnego bohatera albo bohaterkę. We wszystkie te postacie wciela się Cate Blanchett, powszechnie chwalona za swój udział w tym projekcie i brawurowo odegrane bardzo zróżnicowane role. Można ją zobaczyć między innymi jako szkolną nauczycielkę, bezdomnego, naukowca, pracownika fabryki, punka, brokera, konserwatywną panią domu.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!