Film Emcek

Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 5 marca, 2023 r. Mania - plakat

Film „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” został nakręcony w 1918 roku, w Niemczech, przez Paula Leni, jednego z najważniejszych twórców niemieckiego ekspresjonizmu. Jest to film niemy, czarno-biały, w którym tytułową rolę gra Pola Negri, polska aktorka, której udało się zrobić wielką, międzynarodową karierę – grała nie tylko w Europie, ale też w Hollywood, gdzie uchodziła za symbol seksu i jedną z najsłynniejszych w tamtym czasie ekranowych femme fatale. W filmie zagrał także Arthur Schröder, wcielający się w rolę Hansa van der Hofa.

Film opowiada o Mani Walkowskiej, pracownicy fabryki papierosów. Zgodnie z życzeniem dyrektora, Mania zostaje wybrana na modelkę do reklamy nowo powstałej marki papierosów. Stworzeniem plakatu reklamowego zajmuje się Alex, uznany artysta malarz. W jego atelier Mania poznaje Hansa, początkującego kompozytora, i dwójka młodych ludzi zakochuje się w sobie. Niestety, na drodze do ich miłości staje Morelli (w tej roli Werner Hollmann), wpływowy i zamożny mecenas sztuki, który zafascynowany urodą modelki bardzo pragnie ją poznać.

Morelli widząc, że Mania uczuciem darzy kompozytora, z zemsty blokuje wystawienie opery Hansa i stawia młodej kobiecie warunek, że zakaz zniknie, jeśli zostanie ona jego kochanką. Mania, chcąc pomóc ukochanemu, godzi się, Hans jednak nie jest zadowolony z takiego obrotu spraw i zrywa związek.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!