Kraina oświeconych
Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 5 marca, 2023 r.„Kraina oświeconych” jest filmem dokumentalnym produkcji belgijskiej. Za jego reżyserię odpowiada Pieter-Jan de Pue, filmowiec i fotograf pochodzący z Belgii. „Kraina oświeconych” była jego debiutem reżyserskim, za co otrzymał specjalną nagrodę na festiwalu filmowym w Sundance w 2016 roku.
Film kręcono w Afganistanie, przez kilka lat, a opowiadane w nim historie skupiają się przede wszystkim na doświadczeniach dzieci i nastolatków. Głównymi bohaterami opowieści są afgańscy chłopcy z plemienia Kuchi, którzy zmuszeni trudną sytuacją życiową założyli gang – większość z nich straciła rodziców i została pozbawiona jakiejkolwiek opieki. Chłopcy utrzymują się z handlu opium, prócz tego zajmują się jeszcze pozyskiwaniem materiałów wybuchowych z min, które pamiętają jeszcze czasy wojny Afganistanu ze Związkiem Radzieckim. Z innych segmentach filmu można obserwować działania konkurencyjnego gangu, który próbuje przejąć szlaki przemytnicze.
Dokument belgijskiego reżysera próbuje przybliżyć historię narodu afgańskiego oraz dzieje utworzonego przez Afgańczyków państwa, wiele też mówi o przyszłości kraju już po wycofaniu się z niego amerykańskich wojsk. Kontrastem do zazwyczaj bardzo tragicznych losów filmowych bohaterów są imponujące zdjęcia afgańskiego krajobrazu, od potężnych gór po malownicze, żyzne doliny.