Film Emcek

Komunia

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 4 marca, 2023 r. Plakat do filmu Komunia

„Komunia” jest filmem dokumentalnym w reżyserii Anny Zameckiej. To polska produkcja, która miała swoją światową premierę w sierpniu 2016 roku, a do polskich kin trafiła kilka miesięcy później. „Komunia” została nagrodzona przez Polską Akademię Filmową i otrzymała tytuł najlepszego filmu dokumentalnego podczas ceremonii Europejskiej Nagrody Filmowej, prócz tego zyskała uznanie na wielu międzynarodowych festiwalach.

Film opowiada o losach rodziny Kaczanowskich. Głównymi bohaterami są dzieci: czternastoletnia Ola i rok młodszy Nikodem. Odkąd matka rodzeństwa wyprowadziła się z domu, to właśnie Ola musi się zajmować niepełnosprawnym bratem i dodatkowo jeszcze wspierać ojca, który walczy z alkoholizmem. Jej głównym marzeniem jest to, aby rodzina znowu była w komplecie i zamieszkała razem.

Pretekstem do pojednania ma być komunia święta Nikodema. Dziewczynka samodzielnie zajmuje się przygotowaniami do uroczystości i wierzy, że dzięki jej staraniom rodzice się pogodzą i w końcu razem z bratem będzie mogła odzyskać normalny dom. Mimo włożonego wysiłku nie znajduje jednak zrozumienia u dorosłych.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!