Film Emcek

Kanthari: u źródeł zmian

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 5 marca, 2023 r. Plakat - Kanthari: u źródeł zmian

„Kanthari: u źródeł zmian” to film dokumentalny i koprodukcja Ugandy, Niemiec, Holandii, Polski, Indii, Kenii oraz Chin. Głównym reżyserem filmu jest Marijn Poels, on też odpowiada za scenariusz dokumentu. Za produkcją całego przedsięwzięcia stoi Tomasz Kozakiewicz. Dokument powstał w 2016 roku i można go obejrzeć za darmo w sieci.

Film dokumentuje podróż Sabriye Tenberken i Paula Kronenberga, założycieli kanthari, instytutu edukacyjnego w Indiach, który ma na celu pomoc ludziom biednym, wykluczonym, z niepełnosprawnościami, po wojennej traumie. Jest to instytucja non-profit, a uczestnicy programu spędzają na nauce 11 miesięcy. Podczas kursu można zdobyć wiele cennych i przydatnych w codziennym życiu umiejętności, dzięki czemu zwiększają się szanse na podjęcie pracy oraz lepszą integrację z otoczeniem.

W filmie dwójka bohaterów odwiedza absolwentów swojego programu – to mieszkańcy Wschodniej Afryki. Można tu usłyszeć między innymi opowieść kobiety, która uniknęła rytuału obrzezania i opracowała alternatywną, znacznie bezpieczniejszą metodę „wchodzenia w kobiecość”. Jest też historia Jayne Waithera, która cierpi na albinizm i próbuje walczyć o prawa takich osób.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!