Film Emcek

Jej droga

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 5 marca, 2023 r. Jej droga plakat filmowy

„Jej droga” to film, który powstał dzięki współpracy kilku państw: Bośni i Hercegowiny, Austrii, Niemiec i Chorwacji. Reżyserka tego obrazu to pochodząca z Sarajewa Jasmila Žbanić, która zadebiutowała jako twórczyni głośnego filmu „Grbavica” o masowych gwałtach, jakich żołnierze dokonywali podczas wojny w Jugosławii. „Jej droga” miała premierę w 2010 roku i była wyświetlana podczas 60. Międzynarodowego Festiwalu w Berlinie.

Główne role grają Zrinka Cvitešić jako Luna oraz Leon Lučev jako Amar. Są oni parą i mieszkają w Bośni, w Sarajewie. W ich związku nie dzieje się najlepiej, a Luna powoli dochodzi do wniosku, że jej marzenie o macierzyństwie może się nigdy nie ziścić. Na domiar złego Amar zaczyna mieć coraz poważniejszy problem z alkoholem, co zresztą staje się przyczyną jego zwolnienia z pracy.

Nadzieją na poprawę losu, jak i wyjście z finansowych tarapatów, jest nowa praca Amara. Niestety, wymaga to od mężczyzny wyprowadzki do odległego miejsca, a Luna może go odwiedzać tylko w ściśle wyznaczonych terminach. Nowa praca zdaje się mieć dobry wpływ na Amara, który skończył dzięki niej ze zbyt rozrywkowym stylem życia. Jednak przemiana okazała się dużo głębsza – praca we wspólnocie wahabitów skłoniła Amara do przejścia na bardziej radykalną odmianę islamu. Po powrocie do domu Amar oczekuje od Luny dostosowania się do wymogów wiary i bezwzględnego podporządkowania się mężowi, co mocno ochłodziło ich wzajemne relacje.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!