Film Emcek

Ida

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 4 marca, 2023 r. Plakat film Ida

„Ida” to dramat produkcji polsko-duńskiej, wyreżyserowany przez Pawła Pawlikowskiego. Przy tworzeniu scenariusza reżyser współpracował z Rebeccą Lenkiewicz, a za zdjęcia odpowiadają Łukasz Żal oraz Ryszard Lenczewski. „Ida” to pierwszy polskojęzyczny film Pawlikowskiego. Otrzymał wiele nagród, w tym Oscara oraz tytuł „najlepszego filmu” przyznawanego przez Europejską Akademię Filmową.

Główna bohaterka to Anna (Agata Trzebuchowska), sierota wychowywana przez zakonnice. Akcja filmu zaczyna się w 1962 roku, kiedy Anna przygotowuje się do ślubów zakonnych, nim jednak do tego dochodzi, poznaje swoją jedyną żyjącą krewną – ciotkę Wandę (Agata Kulesza). Wanda zdradza Annie, że jej prawdziwe imię brzmi Ida Lebenstein, i choć początkowo zbywa młodą dziewczynę, to ostatecznie decyduje się jej pomóc w odnalezieniu grobu zamordowanych rodziców.

Po wypadku samochodowym i aresztowaniu przez milicję Wanda opowiada Idzie o swojej przeszłości i pracy jako stalinowska prokuratorka. Próbuje też na różne sposoby podważyć wiarę Idy i zniechęcić ją do złożenia ślubów. W końcu obie kobiety trafiają na Szymona Skibę (Jerzy Trela), którego ojciec ukrywał rodzinę Lebensteinów – w zamian za zrzeczenie się praw do domu, Skiba obiecuje pokazać miejsce pochówku krewnych Idy i Wandy.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!