Film Emcek

Historia Marii

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 5 marca, 2023 r. Historia Marii - plakat filmowy

„Historia Marii” to wzruszający dramat o losach kilkunastoletniej dziewczynki, która urodziła się głucha i niewidoma. Filmowa biografia Marii jest produkcji francuskiej, a za reżyserię i scenariusz (we współpracy z Philippe Blasbandem) odpowiada Jean-Pierre Améris. Film miał swoją premierę w sierpniu 2014 roku i otrzymał Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

Tytułowa bohaterka Marie Heurtin (grana przez Arianę Rivoire) urodziła się we Francji pod koniec XIX wieku. Niewidoma i niesłysząca Marie przez pierwsze lata swojego życia pozostawała kompletnie odcięta od zewnętrznego świata, z którym nie potrafiła się w żaden sposób skomunikować. Uznana za upośledzoną, zostaje umieszczona przez ojca w placówce edukacyjnej prowadzonej przez zakonnice – Larnay Institute.

Podczas swojego pobytu w ośrodku Marie zaprzyjaźnia się z siostrą Małgorzatą (Isabelle Carré), jedną z opiekunek niesłyszących dziewczynek. Siostra uczy ją alfabetu Braile’a, co ułatwia Marie opanowanie sztuki pisania i czytania. Dzięki Małgorzacie Marie jest w stanie uzyskać niezależność i mimo swojej niepełnosprawności samodzielnie funkcjonować. Niezwykła historia Marie Heurtin stała się znana za sprawą francuskiego profesora Louisa Arnoulda, który poświęcił jej jedną ze swoich naukowych rozpraw.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!