Film Emcek

Hannah. Nieznana historia buddyzmu

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 5 marca, 2023 r. Hannah. Nieznana historia buddyzmu - plakat

„Hannah. Nieznana historia buddyzmu” to film dokumentalny z 2014 roku. Za jego scenariusz i reżyserię odpowiada Marta György-Kessler oraz Adam Penny. Dokument udało się zrealizować dzięki koprodukcji Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Nepalu, Indii, Węgier, Hongkongu, Danii, Niemiec i Bahrajnu. Na Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów dokument otrzymał nagrodę publiczności.

Jest to filmowa biografia Hannah Nydahl, duńskiej nauczycielki i tłumaczki, dzięki której buddyzm stał się szerzej znany w świecie Zachodu. Hydahl urodziła się w 1947 roku, w Kopenhadze. Jej mężem był Ole Nydahl, jeden z pierwszych obywateli Zachodu, który otrzymał tytuł nauczyciela medytacji. Małżonkowie od lat 70-tych bardzo dużo podróżowali po świecie, a ich działalność zaowocowała założeniem ponad 600 świeckich ośrodków buddyzmu Diamentowej Drogi tybetańskiej linii Karma Kagyu.

Film pokazuje, jak wyglądało życie Hannah Nydahl oraz jej historia miłosna z późniejszym mężem. W dokumencie znajdują się archiwalne zdjęcia jeszcze z czasów kopenhaskich, później opowieść przenosi się do Kathmandu, gdzie Hannah z Ole zostali pierwszymi zachodnimi uczniami Jego Świątobliwości XVI Karmapy.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!