Film Emcek

Duchy wielkiej machiny

Data dodania: 6 października, 2022 r. / Aktualizacja: 4 marca, 2023 r. Duchy wielkiej machiny plakat do filmu

„Duchy wielkiej machiny” to kanadyjski dokument, nakręcony w 2013 roku. Film powstał dzięki Liz Marshall, która zajęła się nie tylko reżyserią, ale także produkcją i napisaniem scenariusza. Główną bohaterką dokumentu jest Jo-Anne McArthur, fotoreporterki i aktywistki na rzecz praw zwierząt.

Właśnie zwierzętom poświęcony jest cały film. Mowa jest przede wszystkim o tych zwierzętach, które żyją w niewoli i służą człowiekowi, co nierzadko wiąże się z ich okrutnym traktowaniem i bestialską śmiercią. Reżyserka towarzyszy Jo-Anne między innymi w wyprawach do ferm futrzarskich, przemysłowych hodowli i mleczarni, wodnych parków rozrywki z delfinami i orkami. Pokazuje też losy zwierząt, które udało się uratować przed smutnym losem.

Dokument Liz Marshall zebrał bardzo wiele pozytywnych opinii. W odróżnieniu od innych filmów poświęconych prawom zwierząt, w „Duchach” niewiele jest szokujących i drastycznych obrazów. Duży nacisk kładzie się natomiast na pokazanie specyficznej więzi między światem ludzi oraz światem zwierząt.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!