Film Emcek

Filmy o giełdzie Wall Street – ranking

Data dodania: 5 października, 2022 r. / Aktualizacja: 29 października, 2023 r.
Skrzyżowanie ulic Boradway i Wall Street Źródło: alessandrodandrea / Pixabay

Od wielu lat Wall Street jest źródłem fascynacji dla filmowców. To świat pieniędzy, władzy i szemranych interesów, a potencjał dramaturgiczny jest nieograniczony. W tym wpisie na blogu dokonam przeglądu najważniejszych filmów o Wall Street, od klasycznych dramatów po współczesne komedie.

Filmy o inwestowaniu

Co takiego jest w Wall Street, że wciąż przyciąga filmowców? Może to być obietnica nieopisanego bogactwa, pokusa władzy i korupcji, albo dramatyczna walka o wysoką stawkę między dobrem a złem. Niezależnie od przyczyny, Wall Street od dziesięcioleci jest popularnym tematem dla filmowców. Od klasycznych dramatów po nowoczesne komedie – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Filmy o Wall Street często skupiają się na dramatycznej walce dobra ze złem, w której bohater stara się zachować swój moralny kompas w obliczu pokus i korupcji. Często pojawiają się w nich walki o wysoką stawkę między potężnymi postaciami, a także możliwość zdobycia wielkiego bogactwa lub wielkiej straty.

Filmy o Wall Street eksplorują również złożone relacje między bohaterami, którzy walczą o władzę i pieniądze. Często pojawiają się w nich skomplikowane historie i zdrady, a bohaterowie walczą o utrzymanie się na czele gry. Filmy te mogą być porywające, prowokujące do myślenia, a czasem nawet komiczne.

Filmy o Wall Street są często wypełnione barwnymi postaciami, a niektóre z najbardziej pamiętnych występów pochodzą od głównych bohaterów. Od Michaela Douglasa w klasycznym Wall Street do Leonardo DiCaprio w Wilku z Wall Street, te filmy zawierają jedne z najbardziej ikonicznych występów w Hollywood.

Przegląd najważniejszych filmów o Wall Street

Najbardziej ikonicznym filmem o Wall Street wszech czasów jest bez wątpienia klasyczny dramat Olivera Stone’a, Wall Street. Wydany w 1987 roku, zagrał w nim Michael Douglas jako bezwzględny korporacyjny rajdowiec Gordon Gekko. Film odniósł ogromny sukces i przyniósł Douglasowi Oscara dla najlepszego aktora. Film zrodził również wiele słynnych linii, takich jak słynna deklaracja Gekko: „Chciwość jest dobra”.

Innym klasycznym filmem o Wall Street jest dramat z 1990 roku, Wall Street: Money Never Sleeps. W filmie wystąpił Michael Douglas, który ponownie wcielił się w rolę Gordona Gekko, ale tym razem wyszedł z więzienia i próbuje pogodzić się ze swoją zrażoną córką. Film został dobrze przyjęty i przyniósł Douglasowi kolejną nominację do Oscara.

Wilk z Wall Street to współczesny klasyk, który śledzi wzlot i upadek Jordana Belforta, maklera giełdowego, który zarobił miliony dolarów dzięki oszustwom i korupcji. W roli Belforta wystąpił Leonardo DiCaprio, a jego występ przyniósł mu nominację do Oscara. Film odniósł ogromny sukces i jest uważany za jeden z najlepszych filmów o Wall Street, jakie kiedykolwiek powstały.

Boiler Room to dramat z 2000 roku opowiadający o młodym człowieku, który angażuje się w działalność podejrzanej firmy maklerskiej. W filmie w roli młodego maklera wystąpił Giovanni Ribisi, a jego występ był powszechnie chwalony. Film był sukcesem krytycznym i komercyjnym, a obecnie jest uważany za klasyczny film o Wall Street.

Inne godne uwagi filmy o Wall Street to The Big Short, Trading Places i Money Monster. Choć nie są one tak znane jak inne, wszystkie cechują się świetnymi kreacjami aktorskimi i trzymającą w napięciu fabułą.

Wilk z Wall Street – recenzja

The Wolf of Wall Street to współczesny klasyk, który śledzi wzrost i upadek Jordana Belforta, maklera giełdowego, który zarobił miliony dolarów dzięki oszustwom i korupcji. W filmie występuje Leonardo DiCaprio jako Belfort, a występ przyniósł mu nominację do Oscara.

Film śledzi drogę Belforta do władzy i jego ostateczny upadek. Zaczyna jako drobny makler giełdowy i szybko staje się jednym z najpotężniejszych maklerów na Wall Street. W miarę jak zdobywa władzę i wpływy, staje się również coraz bardziej skorumpowany.

Film jest pełen humorystycznych momentów i porywających kreacji aktorskich. Najważniejszym punktem filmu jest kreacja DiCaprio, który ożywia Belforta w porywający sposób. W filmie występują również Jonah Hill i Margot Robbie, a chemia między nimi jest elektryczna.

Film jest wizualnie oszałamiający, a ścieżka dźwiękowa jest fantastyczna. Film zawiera również jedne z najbardziej pamiętnych scen we współczesnym kinie, takie jak niesławna scena „Lemmon 714”. Film jest doskonałym przykładem nowoczesnego filmu o Wall Street i jest jednym z najlepszych filmów tego gatunku.

Wall Street – recenzja

Wall Street to klasyczny dramat, w którym główną rolę gra Michael Douglas jako bezwzględny korporacyjny raider Gordon Gekko. Film odniósł ogromny sukces i przyniósł Douglasowi Oscara dla najlepszego aktora.

Film śledzi Gekko jak manipuluje giełdą i zarabia miliony dolarów w procesie. Śledzi również jego związek z młodym maklerem giełdowym, granym przez Charliego Sheena, który daje się uwieść władzy i bogactwu Gekko.

Film jest pełen świetnych kreacji i porywających scen. Występ Douglasa w roli Gekko jest ikoniczny, a jego wypowiedzenie słynnego zdania Gekko „Greed is good” to ikoniczny moment w kinie. W filmie występują również Sheen i Daryl Hannah, a chemia między nimi jest elektryczna.

Film jest klasycznym przykładem filmu o Wall Street i jest jednym z najlepszych filmów tego gatunku. To trzymający w napięciu dramat, który odkrywa ciemną stronę giełdy i niebezpieczeństwa związane z chciwością i korupcją.

Boiler Room – recenzja

Boiler Room to dramat z 2000 roku opowiadający o młodym człowieku, który wplątuje się w szemraną firmę pośredniczącą w obrocie akcjami. W filmie występuje Giovanni Ribisi jako młody makler giełdowy, a jego występ był powszechnie chwalony.

Film podąża za postacią Ribisiego, jak porusza się po świecie handlu akcjami i próbuje wyrobić sobie nazwisko. Film wypełniony jest pełnymi napięcia scenami i świetnymi występami. Ribisi jest porywający jako młody makler giełdowy, a jego występ przyniósł mu nominację do Oscara.

W filmie występują również Vin Diesel, Ben Affleck i Nicky Katt. Chemia między bohaterami jest elektryczna, a film jest wypełniony wciągającymi scenami.

Film jest doskonałym przykładem filmu o Wall Street i jest jednym z najlepszych filmów tego gatunku. To porywający i dający do myślenia dramat, który odkrywa świat handlu giełdowego i niebezpieczeństwa związane z chciwością i korupcją.

Inne filmy o Wall Street

Na przestrzeni lat powstało wiele innych filmów o Wall Street i choć może nie są tak znane jak klasyki, to wszystkie charakteryzują się świetnymi występami i trzymającymi w napięciu fabułami.

The Big Short to dramat z 2015 roku o grupie inwestorów, którzy stawiają przeciwko rynkowi mieszkaniowemu i zarabiają miliony dolarów w procesie. W filmie występują Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling i Brad Pitt, a ich występy były szeroko chwalone.

Trading Places to komedia z 1983 roku o dwóch bogatych braciach, którzy stawiają na giełdę i robią fortunę w procesie. W filmie występują Eddie Murphy i Dan Aykroyd, a ich występy były szeroko chwalone.

Money Monster to thriller z 2016 roku o finansowym gospodarzu telewizyjnym, który zostaje wzięty jako zakładnik przez rozwścieczonego inwestora. W filmie występują George Clooney i Julia Roberts, a ich występy były szeroko chwalone.

Zakończenie

Wall Street od wielu lat jest źródłem fascynacji dla filmowców. To świat pieniędzy, władzy i podejrzanych interesów, a potencjał dramaturgiczny jest nieograniczony. W tym wpisie na blogu przejrzałem kilka najbardziej kultowych filmów o Wall Street, od klasycznych dramatów po współczesne komedie. Od Michaela Douglasa w Wall Street do Leonardo DiCaprio w Wilku z Wall Street, te filmy zawierają jedne z najbardziej ikonicznych występów w Hollywood. Niezależnie od tego, czy szukasz porywającego dramatu, czy lekkiej komedii, w świecie filmów o Wall Street każdy znajdzie coś dla siebie.

Ocena artykułu
4.7/5 (głosów: 15)

Komentarze