IMG 20180507 204758W dniach 6-9 maja 2018r. w Warszawie odbyła się wizyta studyjna w ramach programu "Zaproś nas do siebie", organizowana przez Narodowe Centrum Kultury. Słupski Ośrodek Kultury reprezentowała Joanna Gajdo. Oto jej krótka relacja.

"W ciągu trzech niezwykle intensywnych dni gościliśmy m.in. w Służewskim Domu Kultury, Dorożkarni i Katolickim Centrum Kultury, poznając nie tylko ofertę programową i infrastrukturę tych instytucji, ale również wyzwania, jakie przed sobą stawiają, i problemy z którymi się borykają.

Dzięki pracownikom Fundacji Ośrodka KARTA i Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów mogliśmy się przekonać, jak wielki potencjał tkwi w archiwach społecznych, zarówno pod kątem poznawania historii miasta jak i budowania relacji z mieszkańcami. Niezwykle poruszającym i cennym doświadczeniem w przełamywaniu barier i stereotypów był udział w spektaklu "Ja jestem JA" Teatru 21 połączony z warsztatami.

Nasz pobyt w Warszawie zakończyła wizyta w Filmotece Narodowej-Instytucie Audiowizualnym, której pracownicy dzielili się pomysłami na wykorzystanie zbiorów archiwalnych prezentując autorskie programy edukacyjne."

To pierwsza, ale niezwykle inspirująca, z pięciu wizyt studyjnych. Kolejna odbędzie się w lipcu miejscowości Murowana Goślina. Jej tematem będzie organizacja dużych wydarzeń kulturalnych, edukacja historyczna, włączanie społeczności lokalnej do projektów kulturalnych oraz tożsamość miejsca.